D G - T E K N O L O J İ

Yükleniyor

Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir?
Temel olarak Firewall; bilgisayarınızı, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu internette yer alan veri tabanlı zararlı yazılım tehliklerine karşı koruyan bir kalkandır. Siber alanda veriler bilgisayarlar, sunucular ve router’lar arasında gezinir. Firewall ise bu veriyi kontrol ederek güvenli olup olmadığını tespit eder ve güvenli olmayanlara karşı sizi korur.

Neyse ki günümüzde insanlar ayrı bir firewall yazılımı kullanmasa da birçok modern işletim sistemindetemel özelliklere sahip bir firewall mutlaka vardır. Ancak tabii ki bu noktada en iyi sonucu almak için ayrı bir firewall yazılımını tercih etmek gerekir.

Neden firewall kullanmalıyız?

Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler için ağ kapasitesine, ölçeğine ve ihtiyaç duyulan fonksiyonlara göre farklı seviyelerde UTM ve NGFW çözümleri konumlandırılabilmektedir. Ağ Güvenlik Duvarı ile birlikte Saldırı Önleme Sistemi (IPS), Web/İçerik Filtreleme, E-Posta Koruması (AntiSpam), Ağ Geçidi Antivirüs, Veri Sızıntısı Önleme (DLP), Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF), Wireless Controller, Uygulama Kontrolü (Application Control), Sandboxing, Loglama ve Yönetimsel Özellikler gibi farklı fonksiyonlar, ihtiyaçlar doğrultusunda sunulacak çözüm için belirleyici niteliktedir.